משמעות והגשמה אישית וחברתית

הפעלה לילדים : הילד במרכז

מטרת העל של כל יום הולדת או הפעלה לילדים היא להעניק להם הרגשה בטוחה ונוחה להיות במרכז. להיות במרכז אומר שהילד ירגיש כי האירוע הוא שלו, והחברים הגיעו לשמוח איתו ולחגוג עבורו. הפעלות לילדים, ובמיוחד הפעלות לימי הולדת, מניחות בראש ובראשונה את טובת הילד החוגג. יש דרכים רבות לגרום לו להרגיש כך, והמטרה היא לאפשר לילד לבטא את עצמו ולאפשר לו לזכות בחום ובתשומת לב. כל אלה מעניקים לילד ביטחון עצמי ותחושת גיבוש עם חבריו. 
הפעלה לילדים: איך מייצרים דומיננטיות?
הפעלות לימי הולדת כוללות בדרך כלל עזרים חיצוניים, צבעוניים ואטרקטיביים. הכוונה היא לליצנים, למתקנים מתנפחים, לבריכות כדורים או לסדנאות מודרכות. כל אלה מבטיחים לילדך חוויה, אך עלולים לגרוע מתחושת הדומיננטיות שלו. כשבוחרים בגירויים שכאלה בהפעלות לימי הולדת, מסתכנים בכך שהם 'יגנבו את ההצגה' מילדכם. המטרה שלנו היא לגרום לילד להבין שהוא עומד במרכז המסיבה, ולתת לו עד כמה שניתן לחוות את היום המיוחד שלו בדרך שהוא בוחר. תחושת הדומיננטיות חשובה מאוד, והיא זו שגורמת לילד לפתח חוזק חברתי וביסוס המעמד שלו בין חבריו.
הפעלות לילדים: ממה להימנע    
יש שתי דרכים להבטיח שהילד ירגיש במרכז: האחת קשורה בנטרול כל הגורמים שעלולים לגרום להסחות דעת. חלוקת הקשב אצל ילדים מתחת לגיל 10 היא דבר שעלול להוות מכשול בהפעלות. משחקי חצר או צעצועים, שולחן ממתקים ואפילו שיחות צדדיות של הורים יכולים לנתב את הפוקוס ממרכז ההפעלה לילדים. הדרך השנייה קשורה במרכזיות הילד עצמו. זוהי הדרך המומלצת ביותר שתגרום לילד להרגיש שהוא מנהל את המסיבה. השיטה היא לתת בידיו אחריות. בהתאמה למידת הביטחון שלו, רצוי להפקיד בידיו את הנחיית האירוע. העשרת דמותו תוביל את תחושת המרכזיות, וזה יכול להיעשות במספר דרכים שכולן קשורות בהבלטת הילד עצמו.
איך גורמים לילד להיות במרכז?
איך עושים זאת? אפשר לבחור עבורו תחפושת ייחודית וגדולה יותר מבחינה פיזית משל חבריו. השונות יכולה להתבטא גם בצבעים או אפילו בדמות עצמה, למשל אביר או נסיך. אפשרות נוספת היא לאפר אותו בדרך שונה מאת שאר הילדים. כמו כן אפשר להכין אותו כיצד להסביר לחבריו את הכללים להפעלה כך שהם יראו בו ה'מומחה' למשחק ויתייחסו אליו בהתאם. בדומה לזה, ניתן לתת לו לחלק את הפרסים לזוכים, להציג להורים או למפעיל את שמות הילדים המשתתפים ולהגיד כמה מילות תודה משלו.